Bramy przemysłowe są nieodłącznym elementem większości obiektów przemysłowych tj. hale produkcyjne, magazyny, warsztaty, centra logistyczne, hale sprzedażowe itp. Także decydując się na budowę tego typu obiektów, należy z pewnością dobrać do nich właściwe bramy umożliwiające komunikację samochodową i przy okazji pieszą. Do ustalenia pozostaje również ich rozmieszczenie i ilość. Czasami w hali może występować jedna brama a czasami więcej w zależności od rozmiarów hali i jej przeznaczenia.
Bramy przemysłowe są specyficznym produktem i nie kupuje się ich jak zwykłych gotowych produktów leżących na półce. Wymagania dla każdego obiektu przemysłowego mogą być inne, dlatego bramy wykonuje się na zamówienie. Dużą rolę odgrywają tutaj wymiary otworu i wysokość nadproża oraz elementy dodatkowe takie jak sposób otwierania czy też np. wyposażenie w drzwi. Jeśli znane są te parametry i oczekiwania to pozostaje jeszcze pytanie jaką bramę wybrać, tak aby spełniała swoje zadanie. Należy przy tym pamiętać, że to ważny element wyposażenia obiektu, chociażby ze względu na fakt, że bramy takie są otwierane i zamykane z dużą częstotliwością, dlatego powinny być wytrzymałe. Najbardziej popularne na rynku są bramy przemysłowe segmentowe i bramy rolowane.
BRAMY PRZEMYSŁOWE SEGMENTOWE
Bramy segmentowe to najpopularniejsze rozwiązanie w zakresie bram przemysłowych. Są wykonywane ze stalowych lub aluminiowych segmentów, ocieplanych, co pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła w pomieszczeniach. Montaż i system otwierania opiera się na prowadnicach, które mogą występować w wielu konfiguracjach, dzięki czemu można je zastosować praktycznie w każdym obiekcie. Poszczególne typu prowadzeń pozwalają przyjęcie przed otwarte skrzydło bramy pozycji pionowej, poziomej lub nachylonej pod kątem. Wybierając typ prowadzenia należy przeanalizować przede wszystkim dostępną przestrzeń nad bramą. Bardzo dużą zaletą bram segmentowych jest możliwość wyposażenia ich w drzwi serwisowe, co pozwala na eliminację ciągłego otwierania całej bramy przy ruchu pieszych. Dodatkowo bramy mogą mieć różnorodne przeszklenia, kratki wentylacyjne, a także częściową lub pełną automatykę czy też obsługę manualną. Bramy segmentowe z jednej strony są standardowym rozwiązaniem, a z drugiej dają bardzo duże możliwości dostosowania ich do indywidualnych potrzeb.
BRAMY PRZEMYSŁOWE ROLOWANE
Bramy rolowane to bramy wykonane z wąskich paneli aluminiowych lub stalowych, które podczas otwierania nawijają się na wal nawojowy umieszczony nad bramą. Tego typu rozwiązania zabierają minimalne przestrzenie do zabudowy. Są idealnym rozwiązaniem kiedy nie ma zbyt wiele miejsca na wyłożenie się płaszcza tradycyjnej bramy segmentowej. Tego typu bramy nie mogą mieć przeszkleń pełnych czy drzwi serwisowych. Dodatkowo brama taka może być ocieplona czy też nawet perforowana w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji.
W zakresie rozwiązań bram przemysłowych można spotkać się również z bramami szybkobieżnymi i bramami przesuwnymi. Bramy przesuwne stosuje się zazwyczaj w przypadkach, gdy nie ma możliwości zamontowania bramy wewnątrz otworu. W takiej sytuacji można zastosować podwieszaną bramę przesuwną otwierającą się na zewnątrz wzdłuż fasady budynku. Bramy szybkobieżne to z kolei zazwyczaj bramy zapewniające skrócenie czasu pracy bramy – szybkie otwieranie i zamykanie. Dostępne są również bramy przeciwpożarowe ze specjalnym zamknięciem, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo w przypadku wystąpienia pożaru (zazwyczaj w codziennym użytkowaniu obiektów bramy te są otwarte). Konstrukcje bram przeciwpożarowych mogą być dowolne: przesuwne, segmentowe lub rolowane.