Hale rolnicze

HALE DLA ROLNICTWA O SZEROKIM ZASTOSOWANIU

Gospodarstwa rolne przy modernizacji swoich terenów inwestują coraz częściej w hale rolnicze stalowe, zamiast jak to było kiedyś, w obiekty murowane. Spowodowane jest to elastycznością jaką charakteryzuje się budowa hal rolniczych stalowych ora stosunkowo niskimi nakładami ponoszonymi na inwestycję. Do tego czas realizacji takiej hali jest o wiele krótszy, a jej ewentualna rozbudowa bezproblemowa.

Mówiąc hale rolnicze można wyróżnić wiele obiektów o różnym zastosowaniu tj. chlewnie, obory czyli hale dla bydła, kurniki, hale do przechowywania płodów rolnych czy pasz dla zwierząt, hale dla koni, ujeżdżalnie, wiaty rolnicze i hale dla maszyn rolniczych itp. To podstawowe przykłady hal rolniczych, bo ich zastosowań może być o wiele więcej. Jako hale dla rolnictwa najczęściej wykorzystuje się nowoczesne hale stalowe, których konstrukcję można dostosować według indywidualnych potrzeb do każdego zastosowania. Jednak czasami stosowane są również hale namiotowe rolnicze, które dobrze się sprawdzają właśnie jako tymczasowe hale spełniające funkcje magazynowe lub np. jako ujeżdżalnie.

BUDOWA HAL ROLNICZYCH

Jedną z inwestycji, przed która stają właściciele gospodarstw rolnych przy ich modernizacji lub rozbudowie jest budowa hali rolniczej. Inwestycja ta wiąże się z wyborem rozwiązania najlepszego pod kątem funkcjonalnym i ekonomicznym, zarówno mówiąc o nakładach poniesionych na budowę jak i o kosztach eksploatacji. Budowa hal rolniczych o stalowej konstrukcji przebiega szybko i sprawnie, a do tego projekt opracowywany jest po dokładnych konsultacjach z inwestorem wraz z analizą jego potrzeb przy konkretnym zastosowaniu hali.

HALE ROLNICZE STALOWE I HALE ROLNICZE NAMIOTOWE

Hale rolnicze najczęściej budowane są ze stali, a mianowicie mają solidną konstrukcję stalową obudowę z płyt warstwowych lub ewentualnie z blachy trapezowej i dach również z płyt warstwowych w przypadku budowy hali rolniczej stalowej. Natomiast decydując się na hale rolnicze namiotowe dach wykonany jest z mocnej plandeki PCV jako dach standardowy lub z dwóch jej warstw, między które wtłaczane jest ciepłe powietrze jako dach pneumatyczny podgrzewany. Konstrukcja stalowa w halach rolniczych jest idealnym rozwiązaniem ze względu na szybkość stawiania takiej hali, elastyczność dostosowania projektu do potrzeb i optymalnych kosztów.

OBORY I CHLEWNIE – BUDOWA OBIEKTÓW INWENTARSKICH

Budowa hal rolniczych bardzo często kojarzona jest z budową obiektów przeznaczonych typowo do chowu zwierząt. Budynki inwentarskie, bo tak właśnie nazywa się obiekty do utrzymania zwierząt gospodarskich to przede wszystkim obory i chlewnie. Zarówno budowa obory jak i budowa chlewni to bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ i w jednym i w drugim obiekcie przebywać będą żywe stworzenia, potrzebujące właściwych warunków. Najczęściej stawia się obory dla krów mlecznych i obory dla bydła mięsnego. Chlewnie jak powszechnie wiadomo to budynki przeznaczone dla dużej liczby świń. W tym celu doskonale sprawdza się np. chlewnia z płyty warstwowej z konstrukcją stalową. Chlewnie i obory można zaprojektować na konkretną liczbę zwierząt z zastosowaniem niezbędnych elementów wyposażenia. Budowa obory i budowa chlewni w oparciu o nowoczesne rozwiązania jakimi są rolnicze hale stalowe, to doskonały wybór na wiele lat.

HALE MAGAZYNOWE DLA ROLNICTWA

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na powierzchnie magazynową. Potrzebne są magazyny do przechowywania płodów rolnych, często też chłodnie i mroźne, pomieszczenia do przechowywania pasz dla zwierząt, a hale na maszyny rolnicze lub po prostu wiaty rolnicze. W każdym z tych przypadków właściwa hala rolnicza wpływa na efekty funkcjonowania gospodarstwa rolnego. Płody rolne odpowiednio przechowywane wytrzymają długo w niezmienionym świeżym stanie nadając się do sprzedaży i do spożycia przez wiele miesięcy. Maszyny rolnicze przechowywane w zadaszonych, suchych miejscach będą miały z pewnością większą żywotność niż te pozostawiane na dworze. Dlatego wszelkie hale rolnicze magazynowe oraz wiaty rolnicze pełnią ważną funkcję i warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku jakimi są hale rolnicze stalowe lub w przypadku magazynów sprawdza się też hale rolnicze namiotowe.

Gospodarstwo rolne inwestujące w nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku, decydujące się na odpowiednio zaprojektowane hale rolnicze, ma szansę na ciągłe zwiększanie wydajności pracy, a co za tym idzie na zwiększanie konkurencyjności gospodarstwa na rynku rolnym. Właściwe rozwiązania mają też ogromne znaczenie dla komfortu pracujących w nim ludzi oraz utrzymywanych w nich zwierząt, a także dla utrzymania w idealnym stanie płodów rolnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Blog
Nasze ostatnie wpisy