Nowoczesne hale logistyczne
Hale logistyczne to obiekty przeznaczone przede wszystkim do przechowywania i dystrybucji różnego rodzaju towarów i produktów. Dlatego w przypadku budowy hal logistycznych niezmiernie ważne jest rozmieszczenie poszczególnych stref użytkowych oraz powierzchnia komunikacyjna przeznaczona dla transportu wewnętrznego. Zazwyczaj dużą część takiej hali stanowi magazyn, w którym należy zapewnić wytyczone drogi komunikacyjne oraz strefy wydań i przyjęć towarów. Dobrze rozplanowana hala logistyczna umożliwi sprawny przebieg procesów i zwiększy wydajność pracy. Jednym z nieodzownych elementów hali logistycznej są doki załadunkowe, której również powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb. Nie mniejsze znaczenie mają bramy wjazdowe i dodatkowe zabezpieczenia przed utratą temperatury wewnątrz hali.
Przy budowie hal logistycznych trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie procesy, które będą w niej zachodzić i na tej podstawie wybrać rozwiązanie. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj hale stalowe, które można zaprojektować i wykonać zgodnie z indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstwa, zarówno pod względem rozmiarów, rozmieszczenia, wyposażenia w bramy, doki załadunkowe itp.
STALOWE HALE LOGISTYCZNE I CENTRA LOGISTYCZNE
Decydując się na inwestycję w hale logistyczną właściciele firmy stają przed nie lada wyzwaniem. Musza dokładnie przeanalizować potrzeby firmy i wszystkie procesy w niej zachodzące. Dobrze zaplanowana inwestycja pozwoli zwiększyć wydajność i znacznie usprawnić przebieg procesów logistycznych. Hale logistyczne mogą być mniejszych rozmiarów, zazwyczaj wykorzystywane przez mniejsze firmy działające na mniejszą skalę, jak też mogą to być ogromne centra logistyczne wykorzystywane przez wiele firm jednocześnie lub tez w niektórych przypadkach przez jedną dużą firmę o zasięgu ogólnoświatowym. Zarówno w pierwszym jak i drugim doskonałym rozwiązaniem są hale logistyczne stalowe. Wyróżniają się dużą elastycznością w dostosowaniu obiektu do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Solidna stalowa konstrukcja pozwala na użytkowanie hali przez długie lata, a odpowiednio dobrana obudowa zapewnia właściwe warunki do przechowywania różnego rodzaju towarów. W razie potrzeby taką halę można również rozbudować o kolejne moduły, dzięki czemu nawet początkowo niewielka hala logistyczna może stać się wraz z rozwojem firmy wielkim centrum logistycznym.
W przypadku hal logistyczny istotnych jest wiele elementów dodatkowym, do których nie przykłada się aż tak dużej wagi w halach ogólnego przeznaczenia. Mowa tutaj o precyzyjnie dobranych bramach i dokach przeładunkowych, czyli urządzeniach ułatwiających wyładunek i załadunek towaru do samochodów dostawczych oraz jeżeli jest to istotne dodatkowych elementach zabezpieczających przed utratą ciepła, takich jak np. tzw. domki wystawione przed halę.
HALE PRZEŁADUNKOWE
Jednym z rodzajów hal logistycznych mogą być hale przeładunkowe. Służą one zazwyczaj do bardzo krótkotrwałego przechowywania towarów. Są niezbędne przede wszystkim wszelakim firmom transportowym, które odbierają towar od klienta, następnie go przeładowują, czyli musza go wyładować, posortować i załadować ponownie, aby zawieźć już w odpowiednie miejsce. Dla firm transportowych odpowiednio zaprojektowana hala przeładunkowa, to jeden z kluczowych elementów działalności. Ważna jest przepustowość hali, a więc wystarczająca wielkość i właściwe rozmieszczenie stref wyładunku i załadunku, drogi komunikacyjne wewnątrz hali, podział na strefy regałów i powierzchni dla poszczególnych kierunków dostawy, aby ułatwić zarządzanie procesami logistycznymi i uniknąć nieporozumień.
Jako hale przeładunkowe wykorzystuje się czasami, poza halami stalowymi, również hale namiotowe, tzw. namioty logistyczne. Pozwalają one zapewnić odpowiednie warunki przechowywania towarów i mogą także być eksploatowane przez cały rok. Namioty logistyczne charakteryzują się szybkim czasem montażu jak również demontażu, gdyby taką hale trzeba było przenieść w inne miejsce czy też pilnie postawić drugi namiot logistyczny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
- Nowoczesne hale magazynowe
- Zoptymalizowane hale produkcyjne
- Uniwersalne hale rolnicze
- Ekonomiczne hale warsztatowe
- Hale z płyty warstwowej o szerokim zastosowaniu
- Hale handlowe dla różnych branż