Wiele osób posiadających gospodarstwa rolne zadaje sobie pytanie, czy możliwa jest budowa hali na działce rolnej? Jak powszechnie wiadomo sektor rolny jest obszernym sektorem naszej gospodarki, który ogólnie mówiąc dostarcza nam żywność. Niezależnie o jakiego rodzaju uprawach mówimy, czy o roślinach czy też o zwierzętach, w każdym przypadku do prowadzenia działalności rolnej potrzebujemy hal i obiektów budowlanych. Przecież gdzieś musimy chociażby przechowywać zbiory, nie mówiąc już o hodowli zwierząt, które nie mogą przebywać całą dobę na otwartym terenie. Zatem będąc właścicielem ziemi, warto wiedzieć czy budowa hali na działce rolnej jest dozwolona? Odpowiedź nie jest oryginalna, a mianowicie brzmi: to zależy.
BUDOWA HALI NA DZIAŁCE ROLNEJ A POZWOLENIE NA BUDOWĘ
Budowa hali na działce rolnej, jak i na każdej innej działce wymaga pozwolenia na budowę. To czy je otrzymamy zależy w dużej mierze od miejscowego planu zagospodarowani przestrzennego. Co to właściwie jest ten plan? Jest to uchwalany akt, który określa m. in. przeznaczenie terenu oraz warunki jego zagospodarowania i możliwej zabudowy. Dokument taki możemy uzyskać w Urzędzie Miasta lub Gminy. Warto dobrze go przeanalizować, to z niego dowiemy się czy budowa hali na działce rolnej jest możliwa i pod jakimi warunkami. Jeśli plan zagospodarowania to uwzględnia, wówczas otrzymamy pozwolenie na budowę hali.
RODZAJE HAL ROLNICZYCH
Hale rolnicze to bardzo szerokie pojęcie a jego definicja obejmuje obiekty przeznaczone do prowadzenia działalności rolniczej. Budowa hali na działce rolnej dotyczy zazwyczaj właśnie hal rolniczych. Wynika to z faktu, że rolnicy posiadają ziemię rolną i często potrzebują wybudować na niej obiekty do przechowywania lub hodowli. Jakie obiekty najlepiej się sprawdzają? Nowoczesne hale stalowe i namiotowe o różnorodnym zastosowaniu. Zarówno hale namiotowe jak i stalowe można dostosować do indywidualnych potrzeb, zarówno pod względem wymiarów, jak i materiałów budowy i wyposażenia. Podstawowa różnica między nimi polega na innych materiałach użytych do budowy.
Hale namiotowe mogą mieć konstrukcję stalową lub aluminiową. Ściany możemy wykonać z plandeki PCV lub np. z płyty warstwowe czy też blachy trapezowej. Cechą charakterystyczną hal namiotowych jest z pewnością dach z plandeki PCV. W niektórych przypadkach może obejmować dwie warstwy plandeki, pomiędzy które wtłacza się gorące powietrze, co zapewnia termoizolację i ogrzewanie. Hale stalowe natomiast wyróżniają się solidną stalową konstrukcją oraz ścianami i dachem wykonanym z płyt warstwowych lub blachy trapezowej. Jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i może służyć długie lata o każdej porze roku.
ZASTOSOWANIE HAL W DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ
Hale stalowe i namiotowe znajdują szerokie zastosowanie w działalności rolniczej. Pierwszym podstawowym wykorzystaniem tego typu obiektów jest magazynowanie plonów rolnych. Niezależnie czy przetwarzamy nasze zbiory czy nie, to gdzieś musimy je przechowywać zanim je sprzedamy. Drugim równie częstym zastosowaniem jest wykorzystanie hal do chowu zwierząt, sprawdzają się doskonale jako obory i chlewnie czy tez kurniki. Mogą też stanowić garaż dla pojazdów i urządzeń rolniczych, aby zabezpieczać je na co dzień lub poza sezonem przez działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. W zasadzie tego typu obiekty możemy dostosować do dowolnego przeznaczenia, z powodzeniem zastępują hale murowane.
BUDOWA HALI NA DZIAŁCE ROLNEJ – PRODUCENT HAL
Stick Hale to firma z wieloletnim doświadczeniem zajmująca się projektowaniem i budową hal namiotowych i stalowych, w tym o przeznaczeniu rolniczym. Doradzamy optymalne rozwiązania, projektujemy, produkujemy i montujemy nasze obiekty na terenie całej Polski i poza nią. Zapewniamy sprawną i kompleksową realizację inwestycji. Jeśli planują Państwo budowę hali rolniczej czy też przemysłowej, zachęcamy do wypełnienia formularza wyceny na stronie https://www.stick-hale.pl/hale-przemyslowe/hale-rolnicze/ lub do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami pod numerem tel. +48 516 003 100 i adresem mailowym biuro@stick-hale.pl