Jak minimalizować straty ciepła w halach wielkopowierzchniowych

Jak minimalizować straty ciepła w halach wielkopowierzchniowych

Hale wielkopowierzchniowe to duże obiekty przemysłowe wykorzystywane w różnorodnych celach. Praktycznie bez względu na to jaka działalność jest w nich wykonywana, należy zapewnić w takich obiektach właściwe warunki przede wszystkim pod względem temperatury oraz wilgotności. Niezbędna jest odpowiednia wentylacja hali, ogrzewanie jak również rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające prawidłowy przepływ powietrza i wybór właściwych materiałów. Poza tymi wszystkimi elementami, jak już mamy zapewnioną instalację grzewczą i wentylacyjną pojawia się jeszcze pytanie: jak minimalizować straty ciepła w halach wielkopowierzchniowych? Powinno się to dobrze przemyśleć już na etapie projektowania hali.

WENTYLACJA I OGRZEWANIE W HALACH PRZEMYSŁOWYCH

Wentylacja i ogrzewanie z jednej strony są instalacjami niezbędnymi w każdym obiekcie przemysłowym, zwłaszcza w tych, w których przebywają ludzie lub są przechowywane produkty o specyficznych wymaganiach, co do warunków otoczenia. Z drugiej strony natomiast stanowią znaczną część kosztów eksploatacyjnych. Właśnie dlatego nie warto na nich oszczędzać zakładając cały system ogrzewania i eksploatacji. Może się okazać, że rozwiązania droższe w zakupie i początkowej instalacji, będą znaczne tańsze podczas użytkowania. Co z kolei ma bezpośredni wpływ na koszty produkcji czy usług. Dlatego warto zainwestować w optymalizację systemów grzewczych i wentylacyjnych.

Dobór systemu ogrzewania w hali przemysłowej powinien wynikać z analizy kilku czynników. Przede wszystkim jest to przeznaczenie obiektu, a co za tym idzie sposób użytkowania hali, czyli np. typ produkcji, rodzaj przechowywanych towarów i produktów, gabaryty hali – zwłaszcza jej wysokość oraz fakt, czy w hali na co dzień będą przebywać ludzie. Najczęściej wykorzystywane do ogrzewania urządzenia to promienniki ciepła podczerwieni, nagrzewnice powietrzne wodne, gazowe i olejowe lub układy hybrydowe.

Poza ogrzewaniem ważna jest także wentylacja. Dobrze przemyślana i prawidłowo zaprojektowana pozwoli na odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza i zapewni dostęp oczyszczonego i zdatnego powietrza dla przebywających w hali pracowników. Warto uwzględnić wentylacje wywiewną stanowiskową i ogólną oraz wentylację nawiewną. Ważne jest także umiejscowienie nawiewników i wywiewników oraz zastosowanie dodatkowych wentylatorów, odpylaczy filtrów itp.

MINIMALIZACJA STRAT CIEPŁA

Jeśli zależy nam na minimalizacji strat ciepła w dużych obiektach przemysłowych, to warto o tym pomyśleć już podczas decyzji o inwestycji w halę, a najpóźniej na etapie projektowania. Ważne w tym aspekcie są materiały, jakimi zostaną obudowane ściany oraz dach obiektu. Powinny one charakteryzować się dobrą izolacją cieplna. Dlatego często stosowane z powodzeniem są płyty warstwowe z rdzeniem wpływającym na termoizolację.

Popularnym dodatkowym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju kurtyny powietrzne czy też kotary przemysłowe. Są to zazwyczaj przesłony z plandeki stanowiące zabezpieczenie otworów wejścia/wyjścia przed warunkami pogodowymi. Pozwalają na zabezpieczenie wnętrza hali przed dostaniem się temperatury z zewnątrz (nadmiernym wychłodzeniem lub nagrzaniem)

Hale przemysłowe 

Hale przemysłowe
Sprawdź wycenę hali

 

Blog
Nasze ostatnie wpisy